PAP – Senat ogłosił rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ

W 2014 r. mija 650 lat od powołania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Senat jednogłośnie przyjął w środę uchwałę ustanawiającą rok 2014 r. Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ. Senatorowie wyrazili nadzieję, że rok stanie się świętem całej nauki polskiej.

Uchwała przypomina, że „przez stulecia Uniwersytet był kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą +Alma Mater+ dla całego polskiego szkolnictwa, zwłaszcza, gdy dzięki reformom Komisji Edukacji Narodowej stał się Szkołą Główną Koronną. „To z wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni(..), a dzięki jego uczonym możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych. W murach Uniwersytetu wzrosła bezcenna dla polskiej i europejskiej kultury Biblioteka Jagiellońska, a obok niej kolejne skarby zgromadziły liczne uniwersyteckie muzea z Muzeum Uniwersytetu na czele” — głosi uchwała senatorów.

Akt fundacyjny tej uczelni — która początkowo nazywała się Akademią Krakowską — wydano 12 maja 1364 r. Szkołę wyższą założył Kazimierz Wielki, król, który, jak napisano w uchwale, „jako jedyny przeszedł do historii z przydomkiem Wielki, a który miał ambicję zostawić Rzeczpospolitą nie tylko murowaną, ale przede wszystkim oświeconą”. Uczelnia — jak podkreślił Senat — stara się wypełnić zalecenie jej fundatora, które brzmi: „Do tego miasta Krakowa niechaj zjeżdżają się swobodnie wszyscy mieszkańcy, nie tylko Królestwa naszego i krajów przyległych, ale i inni z różnych części świata, którzy pragną nabyć tę przesławną perłę wiedzy”.

W uchwale wymieniono, że obecnie na krakowskiej uczelni zdobywa wiedzę ok. 50 tys. studentów oraz pracuje ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych i 2,6 tys. wykładowców.

Collegium Novum

Senatorowie przypominają w uchwale, że z uczelnią związane są m.in. takie postacie jak Paweł Włodkowic, Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Marcin Kromer, Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kochanowski, Piotr Skarga, Jan Sobieski, Hugo Kołłątaj, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Stanisław Wyspiański czy Karol Wojtyła.

Podczas posiedzenia Senatu senator Janusz Sepioł (PO) przyznał, że UJ zajmuje teraz najwyższe w Polsce miejsce w rankingu szanghajskim (zestawieniu najlepszych uczelni na świecie), ale nie jest to pozycja bardzo zaszczytna — uczelnia jest dopiero w czwartej setce. Sepioł przyznał, że polska nauka nie zajmuje miejsca odpowiadającego jej aspiracjom. „Kazimierz Wielki nie byłby zadowolony” — skomentował senator. „Stoimy przed potrzebą poważnej refleksji o miejscu i perspektywie nauki polskiej” — powiedział. Zaproponował, by w Roku Wielkiego Jubileuszu UJ w Senacie odbyła się debata o perspektywach polskiej nauki.

Bogdan Pęk (PiS) stwierdził, że „inwestowanie w naukę ma najwyższą możliwą stopę zwrotu”. Przyznał, że skutki niedostatecznych inwestycji w naukę mogą być bardzo negatywne. „Zwracam się do władz państwa, aby nauka na powrót stała się oczkiem w głowie” — zaznaczył.

Za przyjęciem uchwały ustanawiającej rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ głosowało 57 osób — wszyscy obecni na obradach senatorowie.

PAP - Nauka w Polsce