Gazeta.pl – Senat RP ogłosił rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ

Senat przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przyszłym roku uczelnia ta będzie obchodzić 650–lecie powołania. Senat chce, by 2014 rok stał się świętem całej nauki polskiej — zapisali senatorowie.

Uchwała — przyjęta jednomyślnie przez senatorów w środę — przypomina słowa z aktu fundacyjnego Akademii Krakowskiej wydanego 12 maja 1364 r. „Przeto My Kazimierz z Bożej łaski król Polski postanowiliśmy w mieście naszym Krakowie wyznaczyć, obrać, ustanowić i urządzić miejsce, na którym by Studium Powszechne w każdym dozwolonym wydziale kwitnęło. Niechże tam będzie nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałości rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach wyuczone; niechaj otworzy się orzeźwiające źródło nauk, a z jego pełności niech czerpią wszyscy naukami napoić się pragnący” — czytamy w uchwale.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się tutaj.