Dziennik Polski – 650 lat Uniwersytetu Jagiellońskiego

W 2014 r. Uniwersytet Jagielloński świętował będzie wielki jubileusz – rocznicę 650–lecia założenia. Z tej okazji do Krakowa przyjadą goście z całego świata – informuje „Dziennik Polski”.

Szeroko zakrojone obchody trwają przez cały akademicki rok jubileuszowy, a ich apogeum zaplanowano na 8–12 maja (12 maja 1364 r. król Kazimierz wydał akt fundacyjny Uniwersytetu). Do Krakowa zjadą doktorzy honoris causa UJ, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, światowej sławy naukowcy i wiele innych znakomitych osobistości.

Program uroczystości będzie bogaty. W ramach jego naukowej części przez cały rok odbędzie się kilkadziesiąt konferencji, zjazdów i sympozjów naukowych. W Krakowie obradować będą stowarzyszenia Coimbra, Europae-um, IRUN i Utrecht Network, skupiające najbardziej prestiżowe uniwersytety świata, a także krajowy KRASP. Odbędą się też posiedzenia Rady Parlamentu Studentów RP i zarządu European Students Union.

Część kulturalna obejmie m.in. koncerty muzyczne w Teatrze im. J. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej, plenerowy koncert dla studentów pod klubem Żaczek, liczne wystawy oraz zwiedzanie najpiękniejszych obiektów uczelni w ramach Nocy na UJ wzorowanej na Nocy Muzeów. Najważniejszy element obchodów kulturalnych to widowisko historyczno-muzyczne na Rynku Głównym, którego głównym autorem będzie artysta światowej sławy, którego nazwiska organizatorzy nie chcą zdradzać.

Patronat nad jubileuszem objął prezydent RP.

Tekst oryginalny można znaleźć tutaj.