Gazeta.pl – 650 lat UJ. Huczne świętowanie z ważnym przesłaniem

Gazeta.pl szczegółowo zrelacjonowała informacje przekazane przedstawicielom mediów podczas konferencji prasowej z udziałem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka.

UJ swoje 650-lecie będzie obchodził hucznie, starając się przypomnieć, że to ważny moment nie tylko w życiu uczelni i Krakowa, ale całej Polski. - Chcemy nie tylko świętować, ale i przekazać pewne przesłanie - zaznacza rektor.
- Zastanawialiśmy się, jak ten jubileusz pokazać. Czy zrobić dwie, trzy uroczystości i wydać stosowne publikacje, czy może jednak temat pogłębić. Wybraliśmy drugą, trudniejszą opcję - mówi rektor UJ, prof. Wojciech Nowak.

Dlatego też obchody rozpoczną się już w marcu wydarzeniem ściśle merytorycznym - Kongresem Kultury Akademickiej pod hasłem "Idea uniwersytetu - reaktywacja". - Nie chodzi tu bynajmniej o to, byśmy całkiem powrócili do przeszłości, ale o to, byśmy potrafili w dzisiejszych czasach zachować to, co najważniejsze, czyli kulturę akademicką. Kulturę akademicką w sensie wspólnie dzielonych przekonań i wartości, co niestety dziś uległo daleko idącej erozji - tłumaczył prof. Piotr Sztompka, pomysłodawca kongresu, podczas którego dyskutować ma 84 najwybitniejszych uczonych z całej Polski.

Wspólnota a korporacja

- W dzisiejszych czasach nastąpiło zderzenie dwóch zupełnie nieprzystających do siebie idei. Idei uniwersytetu jako wspólnoty i racjonalności oraz służącej firmom idei biurokratyczno-korporacyjnej. To stąd wynikają wszystkie problemy uczelni i mam nadzieję, że wypracowany podczas kongresu konsensus będzie później wykorzystywany w praktyce - tłumaczy prof. Sztompka.

Obchody jubileuszowe potrwają cały kwiecień i maj, ale ich kulminacja zaplanowana jest na 8-10 maja. W czwartek 8 maja w ogrodzie profesorskim zakopana zostanie kapsuła czasu m.in. z przesłaniem od władz UJ oraz studentów. Najwięcej wydarzeń zaplanowano na sobotę 10 maja, kiedy to odbędzie się m.in. uroczyste posiedzenie Senatu, na którym pojawić się ma Bronisław Komorowski, a ulicami Krakowa przejdzie wielki orszak akademicki. Sobotnie uroczystości zakończy na Rynku prapremiera widowiska "Universa - Opera Otwarta" z muzyką Jana A.P. Kaczmarka oraz librettem autorstwa Kaczmarka i Michała Rusinka.

Studenci na wystawie

Jubileuszowi towarzyszyć będzie kilka konferencji (np. Rektorów Akademickich Szkół Polskich), wystaw (m.in. "Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego na przestrzeni wieków"), a także posiedzenie Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiedzenie Zarządu European Students Union. Ciekawym wydarzeniem może też być tworzenie okolicznościowego muralu przy współpracy z krakowskimi artystami oraz plastykiem miejskim.

Harmonogram wszystkich planowanych w ramach jubileuszu wydarzeń można znaleźć na stronie www.650.uj.edu.pl .