X

PAP – Wydarzenia naukowe i rozrywkowe w programie obchodów 650-lecia UJ

Konferencje, debaty, sympozja naukowe, a także koncerty i wystawy znajdą się w programie jubileuszu 650. rocznicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Główne obchody potrwają od 10 do 12 maja.
Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej rektor UJ Wojciech Nowak, na 10 maja zaplanowano mszę świętą w katedrze na Wawelu oraz złożenie kwiatów na grobach założycieli uczelni. Potem orszak akademicki przejdzie ulicami Krakowa do Auditorium Maximum. Tu odbędzie się uroczyste posiedzenie senatu UJ. Udział w nim zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął patronat nad obchodami.

Wieczorem na Rynku Głównym rozbrzmi koncert „Universa-Opera Otwarta”. Muzykę do niego skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Słowa Kaczmarek napisał we współpracy z byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej Michałem Rusinkiem.

Na 11 maja władze uczelni zapraszają na spacer po różnych dziedzińcach uczelni, m.in. po Collegium Maius i Collegium Novum. Tego samego dnia w Filharmonii Krakowskiej dadzą koncert studenci i absolwenci Akademii Muzycznej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Główne obchody zakończy 12 maja zakopanie w Ogrodzie Profesorskim tzw. kapsuły czasu. „Nasze działanie to jest chwila, błysk na przestrzeni 650 lat. Kapsułę będzie można otworzyć za co najmniej 50 lat. Zostawimy w niej przesłanie społeczności akademickiej, by potomni zapoznali się z nim i zastanowili, czy mieliśmy rację” – powiedział rektor.

W organizacji obchodów aktywnie udział wezmą studenci. „Podczas różnych uroczystości zawsze podkreśla się historię, dokonania, a studenci pozostają trochę z boku. A przecież to podstawowa grupa szkoły wyższej” – powiedział rektor. „Poziom studenckich obchodów będzie bardzo wysoki” – zapowiedział przewodniczący Samorządu Studentów UJ Dawid Kolenda. I tak 10 maja studenci zorganizują posiedzenie zarządu Europejskiej Unii Studentów (European Students Union). Organizacja zrzesza 11 mln studentów z 39 państw. Tematem spotkania będą m.in. problemy systemów szkolnictwa wyższego krajów europejskich, program Erasmus Plus. Dzień wcześniej odbędzie się Posiedzenie Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz wydarzeń naukowych żacy zaplanowali wiele rozrywek: Juwenalia Krakowskie; galę wręczenia nagród Laudacje Studenckie osobom i instytucjom dbającym o dobro studentów; wystawę fotograficzną, która przybliży kulturę studentów UJ na przestrzeni wieków; okolicznościowy mural na wyznaczonym przez urząd miasta budynku.

Rektor przyznał, że społeczność akademicka nie była pewna, w jaki sposób uczcić jubileusz. „Zastanawialiśmy się, czy zdobyć się na sztampowe dwie, trzy uroczystości i wydać stosowne publikacje, czy pogłębić ten jubileusz. Wybraliśmy tę drugą, trudniejszą opcję, ponieważ chcemy nie tylko świętować, ale też przekazać pewne przesłanie, bo różne wydarzenia, na różnych uczelniach budzą nasze wątpliwości. Dlatego pierwszym z wielkich wydarzeń jubileuszowych będzie Kongres Kultury Akademickiej w marcu. Jego hasło to +Idea uniwersytetu - Reaktywacja+ - zapowiedział rektor. Jak dodał, jubileusz jest okazją, aby pokazać miasto. „To w Krakowie 650 lat temu ten uniwersytet został powołany. Przetrwał w bardzo trudnych czasach - nie tylko politycznych, ale i ekonomicznych” – zaznaczył rektor.

Dokładna rocznica powołania uczelni przypada 12 maja. W tym dniu, w 1364 r. król Kazimierz III Wielki założył uczelnię o nazwie Studium Generale. Wzorowana była na Uniwersytecie Bolońskim. Była to druga - po uniwersytecie w Pradze - tego typu placówka w Europie Środkowej. Działały na niej trzy wydziały: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. Czwarty wydział - teologiczny - dodany został w 1400 r., kiedy uniwersytet, po przerwanej działalności, został odnowiony przez króla Władysława II Jagiełłę i królową Jadwigę. Od 1817 r. uczelnię określa się Uniwersytetem Jagiellońskim - ku czci dynastii Jagiellonów. Wcześniej funkcjonowały nazwy Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska lub Uniwersytet Krakowski.

Senat Rzeczpospolitej ustanowił 2014 rok Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W uchwale z 18 grudnia 2013 r. Senat zwrócił uwagę na rolę, jaką uczelnia odegrała w historii Polski, przez wieki będąc "kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą Alma Mater dla całego polskiego szkolnictwa". Podkreślił także, że "to z Wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni (...), a dzięki uczonym Uniwersytetu możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych". Jak przypomniano w dokumencie, obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 50 tys. studentów, 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych oraz 2,6 tys. wykładowców.

PAP - Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl