Uniwersytet Jagielloński głównym beneficjentem konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Narodowego Centrum Nauki podsumowało wyniki konkursów z 2013 roku. Spośród puli 1 mld zł najwięcej pieniędzy - 115 497 162,00 zł - trafiło do najstarszej polskiej Uczelni. Do finansowania zakwalifikowano 263 wnioski na projekty badawcze i staże podoktorskie. Uniwersytet Jagielloński znalazł się na czele tego rankingu drugi raz z rzędu. W 2012 roku naszym naukowcom przyznano 248 grantów na łączną kwotę ponad 111 mln zł.

Jak informuje NCN, drugim beneficjentem pod względem przyznanych środków jest Uniwersytet Warszawski. Uczeni z Mazowsza otrzymali 108 mln zł na realizację 280 projektów. Trzeci jest poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza - 129 zakwalifikowanych wniosków na kwotę prawie 44 mln zł.

Zaprezentowane powyżej zestawienia dotyczą wyłącznie konkursów rozstrzygniętych przez Narodowe Centrum Nauki w 2013 r., czyli 6., 7., 8. i 9. edycji naboru wniosków. Dane obejmują 14 konkursów: ETIUDA 1, FUGA 2, HARMONIA3, HARMONIA 4, MAESTRO 3, MAESTRO 4, OPUS 4, OPUS5, PRELUDIUM 4, PRELUDIUM 5, SONATA 4, SONATA 5, SONATA BIS 2, SYMFONIA 1.

Łączna liczba złożonych wniosków w konkursach Narodowego Centrum Nauki wynosi 10 564. Na listach rankingowych znajduje się 207 podmiotów, którym przyznano 2 433 granty na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Pełne zestawienie danych z 2013 roku można znaleźć na stronie internetowej ncn.gov.pl

Narodowe Centrum Nauki to agencja wykonawcza powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych, podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowanie i użytkowanie.