Onet.pl – Wielkie święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

Poniżej zamieszczamy artykuł o Kongresie Kultury Akademickiej opublikowany w serwisie Onet.pl

W tym roku Uniwersytet Jagielloński obchodzi jubileusz 650-lecia istnienia. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, a pierwsze rozpoczną się już w czwartek 20 marca. Tego dnia zostanie zainaugurowany trzydniowy Kongres Kultury Akademickiej "Idea Uniwersytetu – Reaktywacja".

Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą polską uczelnią wyższą i jedną z najstarszych na świecie. Powołany do życia został 12 maja 1364 roku aktem fundacyjnym, który wydał król Kazimierz Wielki. Większość uroczystości jubileuszowych odbędzie się w maju, ale część z nich zacznie się już teraz.

W czwartek 20 marca o godzinie 9 w Collegium Maximum rozpocznie się Kongres Kultury Akademickiej „Idea Uniwersytetu – Reaktywacja”, który potrwa trzy dni. Wezmą w nim udział wybitni naukowcy i eksperci, którzy będą debatować m.in. o kondycji, jakości i wyzwaniach polskiego szkolnictwa wyższego. Szczegółowy program znajduje się na stronie kongresakademicki.pl.

Przewodniczącym rady programowej kongresu został prof. dr hab. Piotr Sztompka, a w jej skład weszli prof. dr hab. Andrzej Zoll, prof. dr hab. Jan Woleński, prof. dr hab. Ryszard Nycz, prof. dr hab. Karol Musioł oraz prof. dr hab. Maria-Jolanta Flis.

Wśród prowadzących sesji i sympozja znaleźli się również: prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński, prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, prof. dr hab. Jerzy Brzeziński, prof. dr hab. Andrzej Koźmiński, prof. dr hab. Ewa Rewers, prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas, prof. dr hab. Tadeusz Pomianek, prof. dr hab. Karol Modzelewski oraz prof. dr hab. Aleksander Skotnicki.

Pozostałe uroczystości jubileuszowe będą odbywać się w maju. Na ten okres zaplanowano m.in. zakopanie kapsuły czasu, złożenie kwiatów na grobach założycieli Uniwersytetu, uroczyste posiedzenie Senatu uczelni z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wielkie widowisko muzyczne autorstwa Jana A.P. Kaczmarka. Wszystkiego można dowiedzieć się na specjalnej stronie 650.uj.edu.pl.

Link do artykułu.