Gazeta Wyborcza – Przejdź się po Collegium Novum – wirtualnie

Gazeta Wyborcza w swoim krakowskim dodatku poinformowała o naszej jubileuszowej wirtualnej panoramie, umożliwiającej odwiedzenie niedostępnych na co dzień pomieszczeń Collegium Novum.

Aby obejrzeć, co kryją zakamarki Collegium Novum, już nie trzeba wychodzić z domu. UJ proponuje wirtualny spacer.
Wirtualna panorama została utworzona z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki jej uruchomieniu mamy okazję dokładnie obejrzeć wnętrza najbardziej reprezentacyjnego budynku uczelni, w którym - o czym warto pamiętać - sporo pomieszczeń zazwyczaj pozostaje niedostępne dla zwiedzających.

Prezentacja składa się z sześciu gigapanoram sferycznych, czyli panoram o rozdzielczości powyżej 1 miliarda pikseli, a także pięciu panoram sferycznych o rozdzielczości 128 milionów pikseli. Gigapanorama startowa została wykonana w rozdzielczości ponad 2 mld pikseli (64914x32457) w technologii HDR i jak podkreśla UJ, jest to w tej chwili prawdopodobnie największa panorama sferyczna wykonana w Krakowie. Westybul wejściowy, podest pierwszego piętra, westybul przed aulą, aula oraz sala senacka, to również gigapanoramy o rozdzielczości miliarda pikseli, a każda z nich powstała z połączenia 213 zdjęć w technologii HDR. Ich rozdzielczość pozwala na wykonanie wydruku o imponujących rozmiarach 2,5 x 5 m.
Aby poczuć ducha kilkusetletniej historii i uniwersyteckiej tradycji w wersji wirtualnej, trzeba wejść na stronę: www.pajorama.eu/uj.

Cały tekst można zobaczyć w tym miejscu.