Gazeta.Krakow.pl: Rektorzy i premier Tusk o wyższych uczelniach

Na stronach Gazeta.Krakow.pl relacja z obrad rektorów stu uczelni z całego kraju nad perspektywami polskiej nauki.

Ponad stu rektorów uczelni z całego kraju obraduje na Uniwersytecie Jagiellońskim nad przyszłością polskiej nauki. Jednym z najważniejszych tematów są pieniądze. Obrady dwudniowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich poświęcone są też komercjalizacji nauki i jej współpracy z sektorem przemysłowym oraz jakości edukacji.

- Pieniądze przekazywane na szkolnictwo wyższe muszą być traktowane jak inwestycje, nawet - a być może szczególnie - w czasie kryzysu - podkreślał Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP. - W Polsce jest 19 uczelni artystycznych, których budżet równa się jednemu uniwersytetowi. Jeśli chcemy utrzymać kulturę wysoką, te uczelnie muszą być dotowane - zaznaczał Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Chopin może i jest młodszy o 400 lat od Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale to też zasłużona postać.

W posiedzeniu otwierającym KRASP wziął udział Donald Tusk. - Wiem, że największym wyzwaniem, jeśli chodzi o współpracę pomiędzy rządem a uczelniami, jest szukanie pieniędzy. Ale jestem optymistą, patrząc na najbliższe 5-10 lat - mówił premier. - Nie wyobrażam sobie, by nowoczesna aparatura, kampusy, centra naukowe, wspólne przedsięwzięcia nauki i biznesu mogły nie działać z powodu braku pomysłu czy pieniędzy.

Cały tekst.