TVP Kraków: Tusk do rektorów: Polska wykorzystała 20 mld zł z UE na naukę

Spotkanie premiera Donalna Tuska z obradujący w Krakowie rektorami ponad stu polskich uczelni wyższych zrelacjonowała powołując się na PAP TVP KRAKÓW.

Polska wykorzystała ponad 20 mld zł na inwestycje w infrastrukturę związaną ze szkołami wyższymi i nauką - mówił w piątek w Krakowie premier Donald Tusk na posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
Polskie uczelnie stały się miejscem, gdzie w stopniu imponującym nastąpiło przejście na Zachód w mentalności i zrywie cywilizacyjnym – powiedział premier na posiedzeniu plenarnym KRASP.

W ocenie Donalda Tuska nie byłoby to możliwe bez wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej, dzięki czemu Polska wykorzystała ponad 20 mld zł na inwestycje w infrastrukturę związaną ze szkołami wyższymi i nauką.

Tusk, odpowiadając na pytania rektorów mówił m.in. o tym, że nie można na sytuację polskiej nauki patrzeć jedynie przez ranking szanghajski, który prezentuje najlepsze uczelnie wyższe na świecie, ale należy mieć pełny ogląd sprawy, korzystając z wielu źródeł.

Niedostateczne zainteresowanie polskiego przemysłu finansowaniem innowacyjnych badań na uczelniach premier tłumaczył m.in. modelem tego sektora, opartym głównie na małych i średnich przedsiębiorstwach oraz trwającym kryzysem finansowym.

„To będzie wymagało czasu, bo myśmy postawili, i to jest jedno z głównych źródeł sukcesu Polski, żeby model rozwoju gospodarczego oparty był na małych i średnich przedsiębiorstwach. Jednak to ma swoje negatywne skutki, bo takie przedsiębiorstwo nigdy nie będzie poważnym inwestorem w badania naukowe” - ocenił.

Do tego poczucia deficytu pieniędzy w nauce i badaniach dochodzi – tłumaczył Tusk – „skąpe finansowanie z budżetu państwa”.

Zapowiedział, że o ile w ciągu najbliższych lat - z powodu ograniczeń budżetowych - trudno będzie o znaczące zwiększanie budżetowych nakładów na naukę, to w okolicach 2020 r. można się spodziewać dojścia do poziomu 1 proc. PKB na ten cel.

Premier pytany o możliwości finansowania z budżetu masowych studiów Ukraińców w Polsce odpowiedział, że rząd jest temu przeciwny, bowiem obecna sytuacja w tym państwie nie wymaga takich działań.

Podczas piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu KRASP jej przewodniczący prof. Wiesław Banyś zapewnił, że polskie uczelnie są przygotowane „na przyjęcie wszystkich studentów z zagranicy, w tym z Ukrainy". "Natomiast potrzebujemy odpowiednich ram prawnych i finansowych” - dodał.

Banyś mówił także podczas konferencji prasowej, że wspólnie z rektorami innych europejskich uczelni „chce zdecydowanie przekonywać nie tylko rządy naszych krajów, ale także Komisję Europejską i PE, że pieniądze przekazywane do szkolnictwa wyższego muszą być traktowane jak inwestycje”. „I jako takie nie powinny być nawet w czasach kryzysu przedmiotem +cięć+, a przeciwnie – traktowane jako coś, co przyniesie odpowiedni skutek, niekoniecznie finansowy” – mówił Banyś.

Ponadto zwrócił uwagę, by nie wrzucać wszystkich szkół wyższych do „jednego worka”. Politechniki powinny przede wszystkim komercjalizować wyniki swoich badań, a zadaniem uniwersytetów jest w pierwszej kolejności „kształcenie światłych obywateli”, a dopiero potem komercjalizacja. „I politechniki, i uniwersytety obie te funkcje łączą, tylko z różnymi akcentami” – mówił przewodniczący KRASP.

Innym tematem krakowskiego spotkania rektorów było zapewnienie jakości kształcenia, w tym kwestia akredytacji, czyli udzielania uczelniom uprawnień do prowadzenia określonych kierunków studiów.

„Powinniśmy zdecydowanie starać się opracować jeden paneuropejski system akredytacji, absolutnie niezależny od innych instancji, w tym ministerialnych i rektorskich. Nad tym będziemy właśnie pracować w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego (wspólnie z rektorami uczelni francuskich i niemieckich)” – powiedział PAP prof. Banyś.

(PAP)
Materiał filmowy obejrzeć można pod tym linkiem.