Jubileuszowa gala w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

W piątek 9 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego miała miejsce uroczysta gala z udziałem kilkuset gości z Polski i z zagranicy. Wydarzenie było elementem większej całości, którą stanowi muzyczno-artystyczna oprawa obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na widowni zasiedli rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, prorektorzy UJ prof. Maria-Jolanta Flis, prof. Stanisław Kistryn, prof. Piotr Laidler i prof. Andrzej Mania. Na gali nie zabrakło także władz Krakowa i Małopolski. W Teatrze im. J. Słowackiego obecni byli m.in. prezydent prof. Jacek Majchrowski, marszałek Marek Sowa i wojewoda Jerzy Miller.

Jubileuszowa gala w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

- Jubileusz jednego z najstarszych uniwersytetów świata to wielka uroczystość. Myślę, że nie jest to tylko święto nauki, ale również szeroko pojętej kultury. Dlatego jestem dumny i szczęśliwy, że część jubileuszowych uroczystości zechcieli państwo spędzić w tym teatrze. Co prawda nie jest to teatr tak stary jak Uniwersytet Jagielloński, liczy sobie zaledwie 120 lat. Niektórzy twierdzą, że to nie tylko najpiękniejszy teatr w Krakowie, ale jedna z najpiękniejszych budowli teatralnych na świecie. Zatem niech złoto idzie do złota - powiedział witając gości dyrektor naczelny i artystyczny teatru, Krzysztof Orzechowski.

Dostojnych gości przywitał także prof. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu poinformował widownię o podjętej dziś przez posłów uchwale upamiętniającej 650. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jubileuszowa gala w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

- Sejm RP wyraża hołd i uznanie dla intelektualnego dorobku pokoleń uczonych i absolwentów tej uczelni. W uchwale podkreślono też rolę Uniwersytetu Jagiellońskiego w dziejach polskiej oraz światowej nauki i kultury, co zdaniem Izby stanowi źródło dumy i zobowiązań dla przyszłych pokoleń. W dokumencie Sejm zgodził się, że Uniwersytet Jagielloński jest klejnotem narodowego skarbca - powiedział prof. Wojciech Nowak, życząc następnie mistycznego wieczoru.

Dalszą część uroczystości poprowadziła aktorka Beata Malczewska-Starowieyska. Galę operową uświetnił występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Modestasa Pitrenasa i solistów Wioletty Chodowicz i Krystiana Adama Krzeszowiaka. Na składający się z dwóch części program złożyły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta ("Uwertura do opery Don Giovanni", "Ma qual mai s'offre oh dei...Fuggi, crudele, fugi", "Don Ottavio, son morta!... Or sai chi l'onore", "Il mio tesoro"), Pietro Mascagniego ("Intermezzo"), Ruggero Leoncavallo ("Qual Fiamma Avea Nel Guardo!... Srtidono Lassu", "O Colombina, il tenero fido Arlecchin"), Johanna Straussa (walc "Nad pięknym modrym Dunajem", "Klange der Heimat", "Wielka sława to żart", "Tritsch-Tratsch Polka") oraz Andrew Lloyda Webbera ("Pamięć", "All I ask for you").