Konferencja Rektorów Uniwersytetów Zrzeszonych w Sieciach

Konferencję otworzył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Witając gości, podkreślił, że w Collegium Maius bije serce najstarszego uniwersytetu w Polsce, a także, że mury, wewnątrz których ponad sześćset lat temu studiował Mikołaj Kopernik, stanowią doskonałe miejsce, by połączyć przeszłość z przyszłością i zastanowić się nad rolą uniwersytetu w szybko zmieniającym się świecie, w którym jednymi z największych wyzwań będą internacjonalizacja i globalizacja. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Zdzisław Mach, pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy międzynarodowej, moderator debaty, przedstawiając genezę konferencji oraz zasady, na których odbywać się będzie dyskusja.

W międzynarodowej konferencji biorą udział reprezentanci czterech sieci akademickich - Grupy Coimbra, Europaeum, IRUN i Utrecht Network, w których uczestniczy Uniwersytet Jagielloński. Podczas obrad uczestnicy zastanowią się m.in., co stanowi siłę europejskich uniwersytetów oraz czy istnieją wspólne wartości przynależne do naszego systemu szkolnictwa wyższego, które można uznać za cechy konstytutywne europejskich instytucji akademickich. Ważnym punktem obrad będzie też omówienie kwestii promowania europejskich uczelni wyższych w wymiarze globalnym i skutecznego konkurowania z uniwersytetami spoza Europy. Podczas spotkania w Collegium Maius poruszona zostanie także kwestia czy ośrodki akademickie Starego Kontynentu powinny prezentować szkolnictwo wyższe jako coś szczególnego i wyjątkowego, nawet za cenę pozycji w rankingach, czy też dostosować się do uniwersalnych, światowych standardów i konkurować z uczelniami z innych części świata, nie wnosząc ze swojej strony niczego "typowo" europejskiego.

Coimbra Group jest powstałą w 1985 roku siecią europejskich uczelni wyższych, w skład której wchodzi 39 najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów z tej części świata. Celem organizacji jest utrwalanie więzi pomiędzy najstarszymi uczelniami Europy, które proponują także wysokie standardy nauczania.

Europaeum jest organizacją jedenastu wiodących uniwersytetów europejskich (Oxford University, Universitat Pompeu Fabra, Universiteit Leiden, Università di Bologna, Universität Bonn, Graduate Institute of International and Development Studies Geneva, Université Paris I Panthéon-Sorbonne, Universidad Complutense de Madrid, Univerzita Karlova, Prague, Helsingin Yliopisto, Uniwersytet Jagielloński) oraz dwóch członków stowarzyszonych: Institute of Political Studies, Catholic University of Portugal, Fundación Ortega Marañón. Sieć powstała w latach 1990-1992 w celu pogłębienia studiów nad historią i kultura Europy, a także w celu zwiększenia wymiany kadry akademickiej i studentów pomiędzy uczelniami partnerskimi. Sieć Europaeum organizuje warsztaty i szkoły letnie (głownie dla studentów studiów magisterskich oraz doktorantów) oraz konferencje naukowe.

Sieć IRUN została zainicjowana przez Uniwersytet Radboud w Nijmegen w roku 2007. Obecnie członkami IRUN są następujące uczelnie: Westflälische Wilhelms-Universität Münster, Universität Duisburg-Essen, Radboud Universiteit Nijmegen, Pázmány Peter Catholic University of Budapest, Universitá degli Studi di Siena, Universitat de Barcelona, Université de Poitiers, University of Glasgow, University of Ljubljana i Uniwersytet Jagielloński.

Sieć Utrechcka (Utrecht Network) powstała w 1987 roku jako inicjatywa uczelni europejskich z intencją wspierania mobilności studenckiej. W tym samym roku Komisja Europejska powołała do życia program Erasmus. Zarówno sieć jak i program obchodziły 25-lecie istnienia w 2012 roku. Uniwersytet Jagielloński dołączył do sieci w 1997 roku, choć już we wcześniejszych latach uczestniczył we wspólnym projekcie Tempus. Dziś w konsorcjum zaangażowane są 32 ośrodki akademickie z 28 państw Starego Kontynentu. Uniwersytet Jagielloński jako jedyny reprezentuje polską naukę w tym zaszczytnym gronie. Sieć nawiązała również współpracę partnerską z konsorcjami uniwersytetów w Australii i Stanach Zjednoczonych.

Fot. Marek Welzel

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Zrzeszonych w Sieciach