Orszak Akademicki przeszedł ulicami Krakowa

10 maja, po zakończeniu mszy św. w Katedrze na Wawelu, koncelebrowanej przez Metropolitę Krakowskiego ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, profesorowie uformowali uroczysty orszak, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pochód wyruszył spod Bramy Herbowej, która wita wszystkich podążających na Wzgórze Wawelskie od strony ulicy Kanoniczej.

Na czele barwnego pochodu stanęła liczna grupa studentów, w tym obcokrajowcy z flagami swoich krajów. Część z nich przeszła w strojach narodowych. Byli to reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Chin, Japonii oraz Korei Południowej.

Zgodnie z tradycją za nimi podążali przedstawiciele najmłodszego z 15 wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Dalej szli ubrani w odświętne togi profesorowie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Wydziału Chemii, Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziału Polonistyki, Wydziału Filologicznego, Wydziału Historycznego, Wydziału Filozoficznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Wydziału Farmaceutycznego, Wydziału Lekarskiego oraz najstarszego - Wydziału Prawa i Administracji. Za nimi kroczyli członkowie krajowych jednostek naukowych i przedstawiciele zagranicznych uczelni. Dalej szli byli rektorzy UJ: prof. Franciszek Ziejka i prof. Karol Musioł, a następnie prorektorzy obecnej kadencji: prof. Stanisław Kistryn, prof. Andrzej Mania, prof. Piotr Laidler, prof. Maria-Jolanta Flis i prof. Jacek Popiel. Pochód zamykał, ubrany w purpurową togę i mucet z gronostajów, obecnie urzędujący 305. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Trasa orszaku wiodła Plantami pod Collegium Novum, skąd pochód skręcił w ul. Piłsudskiego, a następnie ul. Wenecja dotarł do Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej, w którym w południe rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na całej trasie pochodu profesorowie byli serdecznie pozdrawiani przez licznie zgromadzonych mieszkańców Krakowa i turystów.

Orszak Akademicki