X

Gazeta.pl – Wioślarze z Cambridge i Oxfordu pokonani w Krakowie

W niedzielne przedpołudnie na Wiśle w Krakowie w regatach o Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego rywalizowało dziewięć osad wioślarskich. Poza drużynami z polskich uczelni pojawiły się też załogi słynnych uniwersytetów z Cambridge i Oxfordu, które rywalizują w ten sposób między sobą od XIX wieku.
Tegoroczne regaty związane były oczywiście z jubileuszem 650-lecia UJ, stąd m.in. obecność przedstawicieli angielskich uczelni, doceniających znaczenie tradycji akademickiej. Do Krakowa wioślarstwo zawitało na początku ubiegłego wieku wraz z powstaniem Akademickiego Związku Sportowego.

Zawody odbywały się na długości 1000 metrów. Uczestnicy startowali spod Wawelu, finiszowali zaś na wysokości hotelu Forum. W najlepszej czwórce rywalizowały osady UJ, Oxfordu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. Wcześniej przepadli wioślarze z Cambridge. Ostatecznie zwyciężyli torunianie, którzy otrzymali złote medale i dyplomy. Gratulował im m.in. Adama Korola, wioślarz, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu.

- Mamy wspaniałą publiczność i pogodę, na wszystkich organizowanych przez nas imprezach sportowych zawsze tak jest - cieszył się Konrad Wełpa, kierownik Biura Sportu UJ.

Link do artykułu