Koncert Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Krakowskiej

W niedzielę 11 maja w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Na widowni zasiedli m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, prorektorzy Maria-Jolanta Flis, prof. Stanisław Kistryn, prof. Piotr Laidler, prof. Andrzej Mania, prof. Jacek Popiel, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska oraz kwestor UJ Teresa Kapcia. Program wieczoru wypełniły Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła Michaiła Glinki, Koncert skrzypcowy a-moll op. Aleksandra Głazunowa i V Symfonia B-dur op. 60 Ludwika van Beethovena.

Jak mówił na wstępie prof. Rafał Delekta, prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej w Krakowie, przez ostatnie dwa dni padło wiele pięknych i wspaniałych słów z okazji 650. rocznicy założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreślił, że niedzielny koncert był "skromnym" darem Akademii dla najstarszej polskiej Uczelni. Prof. Wojciech Nowak podziękował za te słowa i wręczył na ręce prof. Rafała Delekty jubileuszowy album. Na zakończenie koncertu Jerzy Maksymiuk wykonał na fortepianie własną interpretację "Sto lat" ze specjalną dedykacją dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie było przedostatnim elementem stanowiącym muzyczno-artystyczną oprawę głównych obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W poniedziałek 12 maja o godzinie 19:00 w Centrum Kultury Żydowskiej ul. Meiselsa 17 rozpocznie się koncert kameralny dedykowany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Wystąpi światowej sławy pianistka Elena Braslavsky oraz kwartet "Cordes Classiques".

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie, którą w niedzielę dyrygował Jerzy Maksymiuk, rozwija się dynamicznie dzięki wielkiemu zapałowi młodych instrumentalistów. Jej repertuar obejmuje dzieła mistrzów wielkiej symfoniki, od klasycyzmu do współczesności (Haydn, Mozart, Beethoven, Mendelssohn, Schubert, Berlioz, Brahms, Czajkowski, Dvořak, Mahler, Szostakowicz, Bartok, Penderecki). Zespół współpracuje z wybitnymi dyrygentami. Do tradycji należą też coroczne koncerty pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego, dające niepowtarzalne doświadczenie młodym adeptom sztuki.

Koncert Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Krakowskiej

fot. Jerzy Pajor