Przemówienie rektora podczas posiedzenia Senatu UJ

Punktualnie w południe 10 maja, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ, odbywające się z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość, którą swoją obecnością zaszczycili Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska, rozpoczęła się odśpiewaniem przez Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego pieśni "Gaude Mater Polonia".

Witając wszystkich zebranych Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak stwierdził, że „wielki Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowi dla nas wszystkich swoiste przesłanie. 650 lat temu król Kazimierz III Wielki, fundując w 1364 roku Akademię Krakowską, wprowadził Polskę, kształcącą studentów własnych i przyjezdnych, do wspólnej Europy - Europy wiedzy. Dzięki mądrym decyzjom oświeconego króla staliśmy się pierwszym w tej części Europy - i jednym z nielicznych na całym kontynencie - ośrodków uniwersyteckich, a nasze niewielkie wówczas miasto Kraków, położone niemal na obrzeżach Europy, zyskało zaszczytny status miasta uniwersyteckiego. Była to świetnie zrealizowana, genialna wizja króla Kazimierza Wielkiego - przeobrazić Polskę nie tylko w "murowaną", ale przede wszystkim w „mądrą". Rektor przypomniał, że "dwadzieścia pięć lat temu Polska odzyskała wolność po latach komunistycznego reżimu, a przed dziesięciu laty nasz kraj został członkiem Unii Europejskiej", a obecna sytuacja naszego kraju to „ostateczne spełnienie wizji Kazimierza Wielkiego: wolna Polska we wspólnej Europie". Mówiąc o przyszłości, Magnificus stwierdził, że "XXI wiek to ogromne wyzwanie dla Uniwersytetu: utrzymanie i rozwój potencjału badawczego, wyraźna obecność w europejskiej przestrzeni badawczej, wykorzystanie pakietu szans ze „Strategii Europa 2020". To również - w sferze badań naukowych - potrzeba zmian w sposobie podejścia do planowania, a zwłaszcza do wykorzystania wyników tych badań".

Link do nagrania filmowego.