Podpisanie porozumienia o współpracy z GIODO

12 czerwca podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie ochrony prywatności i danych osobowych pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Dokument podpisali JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak i Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych minister dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, w obecności prof. dr. hab. Tadeusza Włudyki, kierownika Katedry Prawa Gospodarczego UJ.

Podpisanie porozumienia o współpracy z GIODO

Współpraca będzie realizowana w obszarach działalności: naukowo-badawczej, edukacyjnej, promocyjnej i wydawniczej. Obie instytucje będą również wymieniać się materiałami o charakterze analitycznym i informacyjnym, dokumentacją prawną oraz innymi danymi dotyczącymi form i metod pracy z zachowaniem tajemnic prawnie chronionych. Wspólnie będą organizowane seminaria, konferencje, szkolenia, praktyki studenckie oraz prace naukowe i badawcze z zakresu ochrony danych osobowych. Uniwersytet Jagielloński będzie realizował porozumienie poprzez Wydział Prawa i Administracji.

Podpisanie porozumienia o współpracy z GIODO

Dr Wiewiórowski zauważył, że UJ jest pierwszą uczelnią, na której rozpoczęły się dyskusje na temat ochrony danych osobowych i to wcześniej niż w 1989 r. - pod koniec lat 60. ukazały się publikacje prof. Franciszka Studnickiego z UJ na temat informatyki prawniczej („Cybernetyka i prawo", 1969), zatem teoretyczne podstawy problematyki ochrony danych zostały opracowane na naszej uczelni. Podkreślił, że UJ jest w stanie zagwarantować podejście do tematyki od strony prawnej, ale także ekonomicznej i medycznej (kwestia ochrony prywatności w badaniach klinicznych i farmaceutycznych).

giodo (1)

W pierwszym etapie współpraca obejmować będzie organizację przez UJ studiów podyplomowych, uprawniających do wykonywania funkcji administratora bezpieczeństwa informacji w oparciu o znowelizowane przepisy europejskie w zakresie ochrony danych osobowych.

Podpisanie porozumienia o współpracy z GIODO

Dr Marcin Smaga – kierownik podyplomowych studiów bezpieczeństwo informacji, powiedział, że studia będą dotyczyły ochrony prywatności i sposobów jej organizacji w administracji publicznej, służbie zdrowia, bankowości, ale także pracy z informacjami niejawnymi. Skierowane są do szerokiej grupy osób (nie ma wymogów, co do studiów kierunkowych), niekoniecznie posiadających wykształcenie prawnicze. Studia mają dać wiedzę teoretyczną (prawną), ale i praktyczną, nauczyć, jak wśród tych przepisów się poruszać.

Podpisanie porozumienia o współpracy z GIODO

Podpisane porozumienie wpisuje się w realizację misji Uniwersytetu w zakresie nawiązywania współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nadzór nad realizacją postanowień Porozumienia powierzono Andrzejowi Lewińskiemu, Zastępcy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz prof. dr. hab. Tadeuszowi Włudyce, Kierownikowi Katedry Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.