Studentka UJ laureatką Olimpiady Krystalograficznej

Z okazji okrągłych rocznic ważnych dla krystalografii wydarzeń (rok 1912 - pierwszy eksperyment z dyfrakcją promieni rentgenowskich na kryształach, 1913 wykorzystanie promieni rentgenowskich przez W. H. i W. L. Braggów do określenia struktury kryształu, 1914 Nagroda Nobla z Fizyki dla Maxa von Laue) i ustanowienia przez ONZ roku 2014 Międzynarodowym Rokiem Krystalografii, Komitet Krystalografii PAN na posiedzeniu plenarnym w dniu 7 lipca 2012 r. postanowił organizować, począwszy od 2014 roku, cykliczną „Ogólnopolską Olimpiadę Krystalograficzną".

Podczas pierwszej edycji konkursu, Uniwersytet Jagielloński reprezentowali Aleksandra Deptuch (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) i Franciszek Gromadzki (Wydział Chemii). Zawody odbyły się 25 czerwca br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie dwóch godzin należało rozwiązać 65 zadań (pytania testowe i zadania otwarte). Nasza reprezentacja zajęła zespołowo II miejsce, a Aleksandra Deptuch była najlepsza w klasyfikacji indywidualnej, wygrywając pierwszą nagrodę: 7-dniowy wyjazd do Japonii połączony ze zwiedzaniem produkującej dyfraktometry i spektrometry rentgenowskie firmy Rigaku.

krystalografia

Na zdjęciu: Aleksandra Deptuch odbiera nagrodę ufundowaną przez japońską firmę Rigaku (od lewej: przewodniczący Komisji ds. Olimpiady Krystalograficznej dr hab. Edward Michalski, Instytut Optoelektroniki WAT, Warszawa; prof. Marek Wołcyrz, współorganizator 56. Konwersatorium Krystalograficznego, INTiBS PAN oraz wręczający nagrodę dr Tadeusz Glenc z firmy TESTCHEM, wyłącznego przedstawiciela Rigaku).