X

Medale dla uniwersyteckich win

wino

Wina z winnicy „Nad Dworskim Potokiem" po raz kolejny znalazły uznanie krytyków. Wino Maréchal Foch z rocznika 2012 zostało nagrodzone srebrnym medalem XIX Międzynarodowego Konkursu Winiarskiego „Muvina 2014", organizowanego przez Muzeum Wina w słowackim Preszowie. Natomiast złoto w IV Międzynarodowym Konkursie Winiarskim „Galicja Vitis 2014" stało się udziałem wina, którego powstanie wywołało spore medialne poruszenie – wina lodowego Hibernal 2012.

Konkurs „Muvina 2014" odbywał się w dniach 12 – 13 czerwca. Wydarzenie to uchodzi w Europie Środkowej za jedno z najbardziej znanych w swojej dziedzinie. Do udziału w zawodach zgłoszono 411 win z kilkunastu krajów świata, z czego zaledwie cztery pochodziły z polskich winnic. W ocenie przyjęto 100-punktową skalę Międzynarodowej Unii Enologów, w oparciu o którą wino UJ – Maréchal Foch uzyskało w kategorii win czerwonych wytrawnych 82,33 punktu i tym samym srebrny medal.

Czwarta edycja konkursu „Galicja Vitis" okazała się wielkim sukcesem przede wszystkim polskiego winiarstwa. W zawodach oceniono 277 win z piętnastu krajów, między innymi z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Węgier, Republiki Południowej Afryki, Czech, Słowacji, Mołdawii, z czego aż 22 złote medale przyznano winom polskim. O wysokim poziomie konkursu świadczy fakt, że w związku z regulaminem wprowadzającym 30-procentowy limit nagrodzonych, medali srebrnych i brązowych nie przyznano. Nagrodzone złotem wino lodowe Hibernal, jedyne w swojej kategorii uzyskało 86,00 punktów.

Zdaniem członków jury „Galicja Vitis 2014", polskie wina mogą śmiało konkurować z winami ze starych krajów winiarskich. Wojciech Gogoliński, jeden z czołowych polskich degustatorów i krytyków winiarskich stwierdził, że poziom polskiego winiarstwa jest coraz wyższy. Specjalista widzi przyszłość dla polskich winnic przede wszystkim na takich terenach, jak Małopolska, czy Podkarpacie, gdzie można spotkać „naprawdę wysokiej klasy wina".

tekst: Rafał Kiszka