Wczytuje Wydarzenia

NAwigacja Wydarzeń

• Wydarzenie minęło.
  • maja

Debata „Wyzwania i dylematy uniwersytetów polskich i amerykańskich w XXI wieku”

W dniu 12 maja, w poniedziałek, o godz. 17:00 w auli Collegium Maius odbędzie się debata będąca kontynuacją Kongresu Kultury Akademickiej (który odbył się 20-22 marca ) zamykająca główne obchody Jubileuszu 650-lecia UJ.

W debacie w języku angielskim pod tytułem "Challenges and Dilemmas of Polish and American Universities in the XXI Century" ("Wyzwania i dylematy uniwersytetów polskich i amerykańskich w XXI wieku") udział wezmą:

• Neil J. Smelser, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, wieloletni przewodniczący Senatu całego systemu University of California (8 campusów),
  • Piotr Sztompka, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Programowej Kongresu Kultury Akademickiej,
  • Jarosław Górniak, dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Senatu UJ.
  • Moderatorem debaty będzie Dr Piotr Prokopowicz z Instytutu Socjologii UJ.
    Debata podejmie pytanie nawiązujące do hasła Kongresu Kultury Akademickiej "Idea uniwersytetu - reaktywacja": czy i w jaki sposób można zachować wielowiekowe tradycje uniwersytetu badawczego w nowych warunkach społecznych związanych z masowością kształcenia, rosnącymi kosztami edukacji i badań naukowych, oraz procesem globalizacji. Co dzieje się ze wspólnotą akademicką i tkanką zaufania społecznego, co z relacjami mistrz-uczeń, co z jakościowymi ocenami efektów badawczych i statusu uczonych, co z wymogiem ciągłego doskonalenia i aktualizowania treści edukacyjnych, co z elitarnością instytucji uniwersytetu i jej odmiennością od innych szkół wyższych, co z misją kształcenia oświeconych obywateli a nie tylko wykwalifikowanych pracowników? Jak przeciwstawić się biurokratyzacji, fetyszyzacji wskaźników ilościowych, wąskiemu, zawodowemu profilowi edukacji, negowaniu znaczenia badań podstawowych i dyscyplin humanistycznych, oportunizmowi przy wyborze problemów badawczych, mnożeniu działań pozornych, plagiatów i fałszerstw oraz permisywności środowiska wobec takich nadużyć.

Data:
    12 maja 2014