Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy 2014″

21 maja opublikowany został Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy 2014", w którym oceniono 195 polskich uczelni (88 uczelni akademickich, 80 magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych). Ranking przygotowuje Fundacja Edukacyjna „Perspektywy", pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk. Są to w istocie cztery rankingi główne odzwierciedlające różnorodność uwarunkowań i misji pełnionych przez główne grupy polskich uczelni.

Ranking uczelni akademickich został oparty na 33 szczegółowych kryteriach, tworzących sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie. Liderzy w głównych grupach kryteriów to:

• prestiż wśród kadry akademickiej – Uniwersytet Jagielloński,
  • prestiż wśród pracodawców – Politechnika Warszawska,
  • potencjał naukowy – Uniwersytet Jagielloński,
  • efektywność naukowa – Uniwersytet Jagielloński,
  • publikacje i cytowania – Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
  • innowacyjność – Akademia Górniczo-Hutnicza,
  • umiędzynarodowienie – Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
  • W ramach tej publikowanej od 2000 r. klasyfikacji, przygotowywany jest także Ranking Uczelni Akademickich. W tym roku objął 88 szkół wyższych – zarówno publicznych jak i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i prowadzących działalność badawczą.

W 2014 roku najlepszą akademicką uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził minimalnie Uniwersytet Jagielloński.

ranking (3)

Opublikowany został także Ranking Kierunków Studiów, obejmujący 39 głównych kierunków i grup kierunków studiów. Ranking ten oparty został na pięciu kryteriach: opiniach profesorów, opiniach pracodawców, publikacjach, cytowaniach oraz tzw. indeksie Hirscha, wskazującym na znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora. W jedenastu przypadkach zwyciężył Uniwersytet Jagielloński (głównie w naukach medycznych i humanistycznych), w dziewięciu Uniwersytet Warszawski (najwyżej oceniony w naukach ścisłych i społecznych), a w siedmiu Politechnika Warszawska (nowoczesne technologie).

W rankingu typów szkół wyższych, najlepszą uczelnią medyczną w Polsce został Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Klasyfikacja kierunków studiów UJ:

ranking (2)

Klasyfikacja kierunków medycznych: